dinar_umutgazetesi@hotmail.com

 Ana Sayfa   

 Künye   

KİŞİSEL TEMİZLİK VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ
KİŞİSEL TEMİZLİK VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ

KİŞİSEL TEMİZLİK VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ

İslâm, Müslümanların hem maddi ve hem de manevi yönden temiz olmalarını ister. Manevi temizlik, küfür, şirk, nifak, zulüm ve  iffetsizlik gibi dinimizin yasakladığı bir çok haramlardan uzak kalmaktır. “Orada (Mescid-i Kuba’da) günahlardan ve pisliklerden temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da böyle çok temizlenenleri sever[1]”. Ayette de görüldüğü gibi, sadece gözle görülen maddî kirler değil, günah ve kötülükler gibi manevî kötülükler de pis sayılmış ve Müslümanların bunlardan arınmaları istenmiştir. Peygamber (s.a.s)’in “Temizlik imanın yarısıdır[2]” buyurması da temizliğin önemini gösterir.

Bir de maddi temizlik vardır ki vücut, elbise, eşya, ev ve çevre temizliği buna dahildir.  Kur’an’da, bu maddi temizliğe işaret eden ayetler vardır. “Ey iman edenler! Namaza durmak istediğiniz zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başınızı meshedin ve ayaklarınızı da topuklara kadar yıkayın. Eğer cünüp iseniz tam temizlenin[3]”. Peygamber (s.a.s)’in de hiç olmazsa haftada bir kere vücudun tamamen yıkanmasını ve her türlü kirden ve pis kokulardan arındırılmasını tavsiye ettiği bilinmektedir. Kaldı ki, bir Müslümanın bedenini temizlemesi sadece abdest ve boy abdesti ile sınırlı kalmaz; gerekli gördüğü her yerde yıkanmak, ve taharet alma, tırnak kesme yemeklerden önce ve sonra kesinlikle elleri yıkamak, özellikle ağız ve diş temizliğine dikkat etmek icab eder. Peygamber efendimiz: “Yemekten önce ve sonra el yıkamak yemeğe bereket getirir[4]” buyurmakla el, ağız ve diş temizliğine[5] verdiği önemi göstermiştir. Bu sebeple fırça kullanarak dişleri temizlemenin önemli bir sağlık kuralı olduğu unutulmamalıdır.

Uzadıklarında birer mikrop yuvası olan tırnaklarla, vücudun belli yerlerindeki kılların kesilip temizlenmesine de dikkat edilmeli, saç, sakal, bıyık her zaman taranıp düzeltilmeli ve temiz tutulmalıdır. İbadetlerle elde etmek istediğimiz gönül temizliğine giden yol, beden temizliğinden geçmektedir.

Vücud ne kadar temiz tutulursa tutulsun, elbiseler temiz olmazsa, bu temizliğin bir kıymeti kalmaz. Allah Teâlâ’nın Peygamber (s.a.s)’e ilk emirlerinden biri “Elbiseni de daima temiz tut[6]” emridir. “Ey Âdem oğulları! Size çirkin (avret) yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattık. Takva elbisesi daha hayırlıdır. İşte bunlar, Allah’ın ayetlerindendir. Belki düşünüp öğüt alırlar[7]”. İsrafa ve gösterişe kaçmadan, temiz ve sade giyinmek her Müslümanın görevidir. Ayrıca Peygamberimiz, giyim kuşamı ile başkalarına karşı kibirlenenlerin Allah’ın rahmetinden uzaklaşacaklarını haber vermiştir[8]. Şu halde Müslüman, giyiminde temiz ve derli toplu olmaya çalışmalıdır. Hz. Peygamber (s.a.s), her konuda olduğu gibi, üst-baş ve giyim kuşam konusunda da, temizliği ve derli toplu olmasıyla, Müslümanlara örnektir[9].

“Müslüman, yediği, içtiği ve giyindikleri kadar içinde yaşadığı çevrenin de temiz olmasına dikkat eder. Bu önemli bir ahlakî sorumluluktur. Başta evler olmak üzere, sokaklar, mahalleler, köy ve kasabalar mutlaka temiz tutulmalıdır. Eğitim kurumları, fabrikalar, dükkanlar, camiler temiz tutulmalıdır . “Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri ve pisliklerden temizlenenleri sever[10]”.

 Çevre temizliği sadece kişileri ilgilendirmez, toplumsal bir konudur. Burada fertlerin karşılıklı hak ve görevleri söz konusudur. Meselâ; yola çöp atan veya çekinmeden tükürüp geçen; dinlenmek için gittiği gezinti yerlerinde yeyip içtiklerinin artıklarını çevreye saçan; işyerinin etrafını artık maddelerle kirleten bir kişi, yalnız çevresini kirletmiş olmakla kalmaz, kirlettiği yerlerde yaşayan veya o yerlerden yararlanan insanlara karşı da haksızlık yapmış, terbiyesizlikte bulunmuş olur. Bunun için çevre temizliğini aynı zamanda toplumsal bir görev olarak değerlendirmek ve bu konuda çok titiz davranmak Müslümanlar için bir yükümlülüktür[11]”.

 

 

 

 [1] Tevbe, 9/108

[2] Müslim, Tahare, 1

[3] Mâide, 5/16

[4] Tirmizî, Et'ime, 29

[5] Buharî, Savm, 27

[6] Müddessir, 74/4

[7] A'raf, 6/26, 27-32

[8] Müslim, Libas, 42-80

[9] Osman Çetin, “temizlik”, www.sevde.de/ansiklopediler/şamilislamansiklopedisi, 11.12.2005 

[10] Bakara, 2/222

[11]OsmanÇetin,“temizlik”,www.sevde.de/ansiklopediler/şamilislamansiklopedisi, 11.12.2005

  Bu Haberi Sizden Önce 481 Kişi Görüntüledi...

   
 
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın E-mail Adresi :
 
Adınız Soyadınız
Yorumunuz

Yorumlar 
 

 

 

  


- Peygamberimiz Çocukları Bineğine Alırdı 
- Peygamberimiz Çocuklara Güzel İsimler Koyar,Onlarla Şakalaşırdı 
- Peygamberimiz Çocukların Öldürülmelerine Karşıydı 
- PEYGAMBERİMİZ GEREKTİĞİNDE ÇOCUKLARA HİZMET EDERDİ 
- Peygamberimiz Çocukların Her Haklarına Saygıyı Emrederdi 
- Peygamberimiz Sevgide de Adalet İsterdi 
- Peygamberimiz Güzel Söz ve Hoşgörüyle Davranırdı 
- PEYGAMBERİMİZ ÇOCUK AĞLAMALARINA DAYANAMAZDI 
- PEYGAMBERİMİZ HEDİYE VERİR SEVİNDİRİRDİ 
-  


Dr. Ali Kaya Dr. Ali Kaya
Selam ile, Değerli hemşehrilerim; 2...
ERDOĞAN AKIN ERDOĞAN AKIN
Okunan Yazı Eleştirilir...
Ziya AKtaş Ziya AKtaş
Devlet Büyüklerine Hakaret İddiası ...
Kemal AKTAŞ Kemal AKTAŞ
SEÇİM SONUCU ANALİZİ...
Eyüp Şahin Eyüp Şahin
Yemek kültürümüz...
Ayhan Kalkan (Konuk Yazar) Ayhan Kalkan (Konuk Yazar)
AYDEDENİN KÖŞESİNDEN DİNAR’DA SPORUN 85.YILI...
Prof. Dr. MUSA  BİLGİZ Prof. Dr. MUSA BİLGİZ
Âkif’te Din ve Millet Şuuru...
HİLMİ ÇALIŞKAN      (Fahri Yazar) HİLMİ ÇALIŞKAN (Fahri Yazar)
KÖYDEN KENTE GÖÇLER NEDEN DEVAM EDİYOR!...
Prof. Dr.MUSA  BİLGİZ Prof. Dr.MUSA BİLGİZ
Peygamberimiz Çocuklara Dua Ederdi ...
İsmail YILMAZ İsmail YILMAZ
Yerel Seçimin Derecesi Yüksek Olacak...
Şeref  AKTAŞ Şeref AKTAŞ
HÜKÜMETİ DEVİREMEYENLER-1...

 

- 08:01 BU ÇEKİŞMEYE SON VERİN
- 09:13 YAŞAR ÇAVUŞ 2015 SEÇİMLERİ
- 08:50 mustafa Öz
- 08:14 recep taş
- 08:15 yaşarçaqvuş ermenek
- 05:24 mustafa Öz
- 08:52 yaşar çavuş doğal gaz
- 11:18 yaşar cavus
- 03:12 bahri kılınçel
- 09:21 ismail güneş

   Ziyaretçi Sayısı:  

Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu